Nieprzyjemny zapach z butów to przyczyna skrępowania, wstydu, a niekiedy alienacji społecznej. Najczęściej uciążliwy zapach z butów wynika z potliwości stóp i rozwoju we wnętrzu buta bakterii. Ale nie tylko - niemiłym zaskoczeniem może okazać się nieprzyjemny zapach, którego źródłem są nowe, właśnie zakupione buty. Ten uciążliwy,
"fabryczny" zapach może być wydzielany przez klej, gumę, wszelkie tworzywa sztuczne - słowem, przez każdy element buta.
Jak pozbyć się takiego chemicznego zapachu z butów?
Oto kilka sprawdzonych przez nas metod, które działają też na zapach potu lub jeszcze inne wonie.
Soda oczyszczona
Skutecznym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z butów jest zastosowanie sody oczyszczonej. Należy nasypać spore jej ilości do wnętrza butów i pozostawić na kilka godzin. Problematyczne może okazać się późniejsze dokładne usunięcie sody z buta. Samo wytrzepanie proszku najczęściej jest niewystarczające, dlatego warto sięgnąć po odkurzacz (wcześniej zdjąć końcówkę), który precyzyjnie usunie pozostałości sody.
PS - w miejsce sody można zastosować również kwas borny (do kupienia w aptece i przez internet). Przyda się również do sporządzania domowych detergentów.
Susz herbaciany
Kolejnym środkiem, który doskonale pochłania przykre zapachy wydzielane przez buty, jest herbata. Kilkanaście torebek herbaty pozostawionych we wnętrzu butów na noc, rano poskutkuje odświeżeniem butów i zniwelowaniem uciążliwego zapachu kleju czy gumy.
Nie trzeba używać żadnego specjalnego gatunku i dbać o jakość herbaty. Może to być również najtańsza herbata liściasta – jej garść można dodatkowo skropić jakimś olejkiem eterycznym, a następnie wrzucić do starych, cienkich skarpetek z bawełny lub zaimprowizowanej torebki z gazy. Taki zawiązany pakunek wkładamy do butów na jakiś czas i cieszymy się ich świeżością.
Odświeżająca moc węgla
Węgiel jako związek o ogromnej chłonności, gwarantuje skuteczne odświeżenie butów. Jedną z metod jest zastosowanie węgla drzewnego, który należy umieścić w woreczku z tkaniny, po czym umieścić w bucie na całą noc. Nie należy wkładać węgla bezpośrednio do butów, gdyż zabrudzi je od środka. Inną metodą jest zastosowanie wkładek do butów z węglem aktywowanym, które dodatkowo chronią przed przykrym zapachem generowanym potliwością stóp i rozwojem bakterii.
Żwirek dla kotów - nie tylko do kuwety
Kociary mogą być miło zaskoczone - okazuje się, że doskonałym materiałem wchłaniającym uciążliwe zapachy jest... żwirek dla kotów! To właśnie jego chłonność wykorzystywana jest w kuwetach. Żwirek, podobnie jak węgiel czy herbatę - najlepiej jest pozostawić na całą noc. Rano wystarczy go wysypać - i gotowe.
Inne metody na fabryczny zapach z butów
Jak pozbyć się zapachu z butów innymi sposobami? Można wsadzić buty do szczelnie zamkniętej reklamówki, po czym wsadzić na noc do
zamrażalnika. Podobno wystarczą trzy godziny, by ‘wymrozić’ wszystkie zapachy. My testowaliśmy ten sposób wkładając je na całą noc - piszemy o tym tutaj:
buty w zamrażarce.
Inne metody to wykorzystanie specjalistycznych
preparatów neutralizujących przykre zapachy , takich jak dezodorant do butów (pod linkiem znajdziesz najtańsze propozycje).
Można też wykorzystać moc
olejków eterycznych oraz ziół. Doskonała okazuje się np. mieszanka skórki z cytryny i suszonej szałwii, umieszczona w tkaninowym woreczku i pozostawione na noc. Jeśli zajdzie taka potrzeba, warto wypróbować kilka sposobów naraz - fabryczny zapach butów niekiedy utrzymuje się bardzo długo i wymaga zdecydowanych działań.